Jak se spánková apnoe projevuje

Nemoc se projevuje zástavami dýchání během spánku

Spánková apnoe způsobuje opakované zástavy dýchání během spánku. Riziko těchto zástav spočívá především v tom, že si jejich přítomnost mnoho lidí ani neuvědomuje. Spánková apnoe tak postupně narušuje celkové fungování našeho organismu a časem tato nerovnováha způsobuje další chronická onemocnění.

Proč je spánek tak důležitý?

Spánkem strávíme téměř třetinu svého života a jeho smyslem je regenerace těla a odpočinek.
Když dobře spíme, jeho důležitost si ani neuvědomujeme. Budíme se plni sil. S krátkodobě narušovaným spánkem se naše tělo dokáže vyrovnat, avšak při dlouhodobém nedostatku spánku, tzv. chronické spánkové deprivaci, se postupně organismus vyčerpá – budíme se unavení, podráždění, s bolestmi hlavy a dalšími problémy, které se postupně zhoršují.

Jak spánek narušuje spánková apnoe?

Spánková apnoe způsobuje opakované zástavy dýchání během spánku, které trvají více jak 10 sekund, někdy dokonce i několik minut.

3 stupně závažnosti nemoci podle počtu zástav za hodinu (AHI)

 

  • lehký syndrom – 5 až 15 zástav za hodinu
  • střední syndrom – 15 až 30 zástav za hodinu
  • těžký syndrom – více jak 30 zástav za hodinu

Jak vlastně k zástavám dechu dochází?

Dýchání je proces, který zajišťuje celá řada svalů. V bdělém stavu si tyto svaly dokáží udržet napětí, ale ve spánku dochází k ochabnutí. Podstata je tedy čistě mechanická – jde o zúžení až úplné uzavření horních cest dýchacích v oblasti hltanu.

Co se během zástavy dechu děje s tělem
  1. Oslabení svalů způsobí kolaps hltanu, a tak se do plic nedostane vzduch.
  2. Spící organismus se snaží reflexně nadechnout, ale zkolabované horní cesty dýchací nádechu zabraňují. Klesající okysličení v organismu z nedostatku kyslíku u něj podvědomě zvedá hladinu stresu. Člověk se v podstatě dusí.
  3. Tělo začne tyto stresové hormony vyplavovat do krevního oběhu, aby se zrychlila srdeční akce. Spánek se stane povrchnějším a dojde k tzv. mikroprobuzení.
  4. Napětí svalstva se zvýší, což umožní kvalitní nádech a okysličení těla se normalizuje. Následně dojde opět k usnutí, ale celá situace se znova opakuje.

Kam pokračovat

Jaké jsou příznaky a důsledky spánkové apnoe?